Rozmiar tekstu:

rys mal inspiracje

 

Dzisiaj kontynuujemy pogłębianie wiedzy na temat techniki EBRU.
 
 
Co to jest Ebru? Krótka definicja..
Ebru – tradycyjna turecka sztuka zdobienia polegająca na  przenoszeniu na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją. Papier ozdobiony w technice ebru nazwany jest również papierem tureckim lub papierem marmurkowanym. Do tradycyjnych wzorów stosowanych w sztuce ebru zalicza się m.in. wzory roślinne. W Polsce nazywamy to marmurkowaniem. Sztuka ta przekazywana jest ustnie na drodze relacji mistrz-uczeń. Nauka podstaw trwa dwa lata.
 
Skąd pochodzi nazwa?
Nazwa „ebru” pochodzi być może od perskiego „ebri” (pol. chmura) lub „ab-ru” (pol. powierzchnia wody).
 
 
Gdzie powstała ta technika?
Początki ebru nie są znane, jednak najprawdopodobniej rozwijała się w Japonii i Chinach. Stosowana była w kaligrafii  oraz w sztuce dekorowania i oprawiania książek, co pomogło w rozpowszechnieniu jej. Najstarszy zachowany egzemplarz papieru ebru z okresu osmańskiego pochodzi z 1553 roku.  Dziś jest to bardzo popularna technika. Została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
 
 
Na czym polega? 
Do wykonania Ebru potrzebne jest naczynie z wodą i zagęstnikiem: tragakantą (nektarem z krzewów traganka gumodajnego) lub sproszkowanym karagenem (substancja otrzymywana z wodorostów), pigmenty z dodatkiem niewielkiej ilości wody oraz żółci zwierzęcej, dzięki której farby rozprzestrzeniają się po powierzchni oraz nie mieszają się w momencie nałożenia jednej na drugą.

Do rozprowadzania farb służą naturalne pędzle z końskiego włosia oraz rozmaite narzędzia, dzięki którym tworzą się ciekawe wzory.
 
Wszystkie składniki wykorzystywane przy tworzeniu są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat.
 
 
 - Więcej informacji o samej technice i o sposobie wykonania można znaleźć tu:
 
 
- Papier marmurkowy, czyli EBRU (informacje i przykłady):
 
 
 

 

 
Pozdrawiam serdecznie  :)

Nauczyciel RYSUNKU I MALARSTWA:

Małgorzata JOJNOWICZ