Rozmiar tekstu:

AKTUALNOŚCI zwierzodwór

 

Projekt Zwierzodwór, czyli sąsiedzie podaj łapę - zwycięski projekt w programie Bardzo Młoda Kultura 2021.

W okresie od maja do października 2021 na terenie Nowego Dworu przy wsparciu instytucji wspierającej Młodzieżowego Domu Kultury Fabryczna odbyły się rodzinne warsztaty, konkursy, wydarzenia on-lie, a wszystko dzięki otrzymanej dotacji z programu Narodowego Centrum Kultury. Poprowadziły ją pracownice MDK F oraz sąsiadującego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 

Warsztaty były skierowane do rodzin z dziećmi. Zaczęło się w czerwcu od warsztatów ceramicznych „Podaj łapę” oraz „Mój sąsiad zwierzak”. Podczas dwóch spotkań zostały ulepione i wypalone figurki zwierząt a podczas następnych dwóch ceramiczne kafelki z odciskami zwierzęcych łap.

We wrześniu figurki i kafle zostały wyeksponowane w holu Młodzieżowego Domu Kultury, następnie figurki zostały wmurowane przed wejściami do nowodworskich przedszkoli i „oddane pod opiekę” uczęszczających tam dzieci. Kafle miały ozdobić ścianę MDK jako mural malarsko-ceramiczny, ale ze względu na zły stan techniczny elewacji podjęłam decyzję o wycofaniu się z tej realizacji.

Jeszcze tego samego miesiąca odbyły się dwukrotnie warsztaty plastyczne w przedszkolu 133 pt.: „Ptaki chronione”. Zaproszono nauczycielkę biologi z pobliskiej szkoły podstawowej nr 113, która opowiedziała o życiu i zwyczajach ptaków miejskich, a potem wspólnie ozdabiano tekturowe ptaki. Wszystkie one zostały powieszone we wrześniu na namalowanym na czterech dużych płytach drzewie i powieszone na wysokim płocie naprzeciw przedszkola i MDK. Realizacja ta wzbudziła spore zainteresowanie i stała się „ścianką” na wspólne zdjęcia przechodniów – głównie rodzin z dziećmi.

Przełożone z powodu niepogody z sierpnia na wrzesień warsztaty plenerowe „Tekturowe giganty” i „Kredowy portret” również były zauważalne na przestrzeni osiedla. Szczególnie zbudowany wspólnie z pudeł tekturowych i pomalowany farbami tygrys azjatycki w stylu zwierząt z gry Minecraft wywołał sympatię przechodniów, mijających szkolny plac zabaw, gdzie instalacja została zbudowana. Wytrwał tydzień czasu mimo deszczu i „atakujących” go podczas zabaw dzieci. Deszcz, który wciąż nas „ścigał” niestety osłabił frekwencję „Kredowych portretów”, dlatego zamiast chodzić po osiedlu i wykonywać rysunki na chodnikach, ograniczyliśmy się dosyć dużego boiska szkolnego. Wszystko zostało uwiecznione na zdjęciach.

Również we wrześniu odbyły się kolejne warsztaty „Zwierzęta w sztuce”, spotkanie z wrocławskim artystą Antonim Wajdą na zaproszenia Galerii Tętno (należącej do Anny Gałuszki, nauczyciela MDK i członka zespołu Zwierzodwór), przeniesione do sali MDK z uwagi na większą przestrzeń niż w małej galerii na Jatkach wrocławskich. Dla większości uczestników było to pierwsze takie spotkanie z „prawdziwym” artystą.

Dzień później odbyły się warsztaty malarskie „Mój sąsiad zwierzak ” - zaproszono rodziców i dzieci z pracowni malarstwa i rysunku nauczycielki w MDK -F Małgorzaty Jojnowicz. Podczas warsztatów rodziny razem malowały akrylowy obraz na podobraziu.

W budynku szkoły 113 zaś odbyły się warsztaty muzyczne „Zwierzęta w sztuce”, gdzie przedszkolaki i ich rodzice wspólnie naśladowały głosy zwierząt przy użyciu instrumentów oraz odbyły się zabawy w obecności muzyka i logopedy. Za wszystkie przedszkolne warsztaty odpowiedzialna była Małgorzata Wilusz-Laszczyk, nauczycielka Przedszkola 133, członek zespołu Zwierzodwór.

Warto tu zaznaczyć, że zarówno MDK jak i Szkoła Podstawowa 113 i Przedszkole 133 to części tego samego kompleksu, który w ciągu ostatnich 40 lat został podzielony na różne placówki.

Podczas całego września odbyły się również wirtualne zabawy – konkursy i videowywiady na Facebooku, który był głównym kanałem komunikacji z odbiorcami w sieci. Zostały zorganizowane konkursy: literacki „Wracam do gniazda”, na który należało napisać opowiadanie o swoich korzeniach, miejscach, w których się wychowano. Na konkurs przysłane zostały dwa opowiadania. Był on skierowany przede wszystkim do seniorów naszego osiedla, niestety nie spotkał się z wielkim odzewem, mimo rozwieszenia wielu plakatów i rozdania kilkuset ulotek.

Konkurs fotograficzny „Pocztówka Zwierzodwór” został rozstrzygnięty pomiędzy 20 zgłoszeń – zdjęć pupili domowych mieszkańców osiedla. Na ostatni konkurs „O jeżu!” polegający na przesłaniu stylizacji/dekoracji balkonu z motywem jeża wpłynęły 4 zgłoszenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zdjęcia swoich prac a zwycięzcy nagrody – głównie vouchery na zakupy w księgarni, kwiaciarni i sklepie zoologicznym. Wydrukowane zostały również pocztówki do konkursu fotograficznego ze zwycięskim zdjęciem. Konkursy były podparte garstką wiedzy fachowców, z którymi zostały przeprowadzone rozmowy na żywo tzw. Live. O zwyczajach gołębi rozmawiałam z Fundacją Gruszętnik, o jeżach z Fundacją Jeko. Pisarka Małgorzata Starosta opowiedziała o tym, jak napisać opowiadanie a nauczycielka biologii zaprosiła nas do szkoły, opowiedziała o zagrożonych gatunkach zwierząt, głównie tych z Dolnego Śląska.

Przygotowałam również prezentacje, które opowiadały o street arcie na terenie Wrocławia (o muralach) oraz o tym czym jest inspiracja w sztuce. Dzięki projektowi nawiązałam kontakt z wieloma rodzinami z naszego osiedla, nauczycielami, dyrektorami placówek, radnymi miasta i osiedla, przedsiębiorcami itd. Z pewnością „sztuka”, „zabawa”, „rodzina” to hasła, które nas łączą w czasach, w których próbuje się nas dzielić.

Wszystkie działania można obejrzeć na fanpage'u Fanpage Zwierzodworu oraz na stworzonym na koniec projekcie na YouTube: Zwierzodwór na YT

Liderka projektu Katarzyna Wawrzyniak

ZAPRASZAMY DO RELACJI FOTOGRAFICZNEJ

 

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny