judo zad akt

 

Temat: Poznajemy historię judo.

Twórcą judo był Jigoro Kano (1860-1938). Za umowną datę powstania tego sportu uważa się rok 1882. Nasza dyscyplina wywodzi się z jiu-jitsu. Założyciel judo wybrał z jiu-jitsu chwyty niezagrażające życiu oraz dodał nowe tworząc nową formę walki. Nazwę JUDO tłumaczy się jako „drogę do zwinności” lub „ łagodną drogę”. W słowie judo „JU” znaczy zwinnie, ustępować a „Do” droga , zasada.

Ju-jitsu pojawiło się w Polsce w latach trzydziestych jako forma szkolenia służb mundurowych. Wiedza o nowej formie walki JUDO KODOKAN zaczęła docierać do Polski w 1947 roku. Pierwsza, oficjalna sekcja judo powstała w 1949 roku przy AWF w Warszawie a w swoim działaniu bliższa była jeszcze samoobronie niż systemowi walki utworzonemu przez J. Kano. W 1950 roku w Warszawie odbyły się pierwsze zawody judo „ Pierwszy krok judo”. W roku 1957 w Łodzi odbyły się pierwsze oficjalne mistrzostwa kraju. W tym samym roku powołano Polski Związek Judo.

Pierwszym zarejestrowanym klubem judo we Wrocławiu był Klub AZS Wrocław.

Judo od 1964 roku jest w programie Letnich Igrzysk Olimpijskich (Tokio). Nie było dyscypliny judo w programie igrzysk rozegranych w 1968 roku w Meksyku. Kobiety pierwszy raz wzięły udział w igrzyskach olimpijskich w Barcelonie, w 1992 roku.

JIGORO KANO

 

 

Nauczyciele JUDO:

Justyna DORLET    |    Małgorzata GÓRNICKA

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny

Zapisz się na newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wydarzeniach i promocjach?
Please wait