Rozmiar tekstu:

 FOTO

żródło: www.antoinedesaintexupery.com

"Mały książę” to książka, którą zna chyba każdy. Od wielu pokoleń czytają ją zarówno dzieci, młodzież i dorośli. Każdy może w niej znaleźć coś dla siebie, prawda?

 1

żródło: www.antoinedesaintexupery.com 

W tym roku 29 czerwca obchodzimy 120 rocznicę urodzin jej autora Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Postanowiliśmy uczcić urodziny autora tej ponadczasowej książki i zaprosić Was do wspólnej zabawy. 

Zanim jednak przejdziemy do opisu zadania :) spróbujmy wspólnie wypowiedzieć po francusku dość długie imię i nazwisko pisarza :) Potraficie?

Antoine de Saint-Exupery – czytamy: Ątłan de Sant-Egzuperi.

Trudne, prawda?

...........................................................

Wszystkim uczestnikom zajęć w naszym MDK chcielibyśmy zaproponować twórcze wyzwanie pod tytułem:

„Mały Książe - Wielka Inspiracja”.

Zadanie jest bardzo proste. Spróbujcie stworzyć portret dowolnej postaci, którą można spotkać w tej niezwykłej i tajemniczej lekturze.

Może to być:

- główny bohater, Mały Książe, niezwykły chłopiec z planety B-612. Jego wizerunek został nie tylko opisany w książce, ale też osobiście zilustrowany przez autora. Takiego znamy go wszyscy, drobny chłopiec z blond czupryną i powiewającym na wietrze szalikiem. Poniżej jeden z oryginalnych rysunków, które znajdują się w nowojorskim Morgan Library.  Czy wiecie, że "Mały Książe" nie został napisany we Francji, ojczyźnie jego autora, ale właśnie w Nowym Jorku, na Long Island? Tam Saint-Exupéry spędził dwa i pół roku, uciekając przed II Wojną Światową w zajetej przez nazistów Francji.

3

W 2018 roku polski ilustrator dziecięcych bajek Paweł Pawlak również podjął się temu trudnego wyzwania i stworzył swoje własne ilustracje do nowego wydania książki. Jak Wam się podoba jego interpretacja wizerunku Małego Księcia?

żródło wyborcza.pl Paweł Pawlak

żródło wyborcza.pl

Ciekawi jesteśmy czy widzieliście też przepiękny film nakręcony przez Marka Osborne’a, twórcę „Kung Fu Pandy? Czy podoba się Wam kukiełkowa wersja tego uroczego bohatera?

żródło netlix film

źródło: Netflix

Oprócz Małego Księcia w książce występuje mnóstwo innych fantastycznych postaci. Możecie stworzyć portret Pilota, Lisa, Róży czy też któregoś z bohaterów spotkanego podczas podróży Małego Księcia : Króla, Latarnika, Bankiera czy Geografa.

Technika:

Opowieść została przetłumaczona na wiele języków i stała się inspiracją dla rzeszy artystów. Nie ma chyba dziedziny sztuki, której przedstawiciele nie podjęliby się interpretacji tej cudownej książki. Aby Was zainspirować i pokazać, że każdy z Was w dowolny sposób może stworzyć swoją własną wersję postaci opisanej w książce przedstawiamy Wam kilka z tysięcy przykładów, które możecie znaleźć podczas serfowania w sieci:

Można stworzyć obrazek, rysunek lub grafikę:

plastyk

żródło: Pinterest

Ulepić ją z gliny, modeliny czy plasteliny, a nawet upiec ciastko i udekorować je kolorowym lukrem.

rzeźba

żródło: Pinterest

Zabawić się w projektanta i stworzyć strój jednej z postaci. Zupełnie jak kostiumolog w teatrze. Ci z Was, którzy interesują się tańcem czy akrobatyką mogą w takiej właśnie stylizacji wykonać wymyślony przez siebie układ! Spróbujcie! 

strój

 żródło: Pinterest

A może coś ze sztuki użytkowej? Możecie pomalować kubek, talerz, stworzyć biżuterię, uszyć maskotkę i wiele, wiele innych rzeczy :)

użytkowa

A śpiewające dzieci zapraszamy do posłuchania tytułowej piosenki w wykonaniu znanej polskiej piosenkarki Katarzyny Sobczyk. Może i was zainspiruje do napisania swojego własnego utworu o Małym Księciu?

 

Możecie przygotować dokumentację waszej pracy w formie zdjęcia, filmu lub pliku tekstowego i przesłać na adres nauczyciela prowadzącego zajęcia, w których uczestniczycie w tym roku szkolnym. Dokładnie tak, jak to robiliście do tej pory, podczas nauki zdalnej :)

Zapraszamy również na naszego fanpage'a https://www.facebook.com/mdkfabryczna/, gdzie będzie można śledzić akcję. Czekamy na Wasze prace do końca czerwca :)

 

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny