Rozmiar tekstu:

Anna Ratowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Anna Ratowska

CV

Mgr inż. rolnictwa - absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu

Kurs pedagogiczny

Studia podyplomowe - plastyka, muzyka, wiedza o kulturze

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O moich zajęciach

Ekoplastyka

Zajęcia o charakterze manualnym ( formy płaskie i przestrzenne z recyclingu lub materiałów botanicznych

Wiek dzieci: 4-14 lat, w tym grupy przedszkolne oraz grupy świetlicowe.

 

Malowanie na tkaninie wraz z Agatą Łoposzko-Kołodyńską

Batik, barwienie tkanin, elementy eko-printu

Wiek dzieci: 8-14 lat

Batik — niezwykła indonezyjska tkanina

BATIK znany jest od niepamiętnych czasów i cieszy się niesłabnącą popularnością. W stroju batikowym można zobaczyć zarówno prominenta na przyjęciu, jak i handlarza na targowisku. Batiki są piękne, kolorowe i niepowtarzalne. Ale czym w ogóle jest batik? Jak się go wytwarza? Skąd pochodzi? Do czego służy?

Mariaż barwnika z woskiem

Rękodzielnik najpierw rysuje na materiale skomplikowany wzór, posługując się niewielkim miedzianym aplikatorem napełnionym płynnym woskiem. Po wyschnięciu wosku tkanina jest zanurzana w barwniku. Fragmenty pokryte woskiem zachowują pierwotny kolor. Dla uzyskania urozmaiconych wzorów woskowanie i farbowanie różnymi barwnikami można powtarzać wielokrotnie.

Do zrobienia batiku zwykle wykorzystuje się tkaniny bawełniane lub jedwabne. Substancje barwiące uzyskiwane są z miejscowych liści, drewna, kory i korzeni roślinnych, choć sięga się też po barwniki syntetyczne. Zanim do rysowania wzorów zaczęto używać wosku, stosowano papki roślinne, tłuszcz zwierzęcy, a nawet błoto. Obecnie często stosuje się wosk syntetyczny. Niemniej wciąż wykorzystywana jest mieszanina parafiny i wosku pszczelego.

Nie wiadomo dokładnie, gdzie i kiedy narodziła się sztuka batiku. Odnalezione w Chinach fragmenty batikowych tkanin są datowane na VI wiek n.e. Nie wiadomo też, kiedy technika ta dotarła do Indonezji, ale istnieją dowody, że batikiem handlowano tam w XVII wieku.

Z tkanin batikowych szyje się najrozmaitsze stroje — od codziennych spodni po suknie wieczorowe. Ale tworzy się z nich także inne rzeczy — obrazy, makaty, obrusy czy narzuty. Na indonezyjskich targowiskach turyści mogą znaleźć batikowe torby, sandały, abażury, a nawet pokrowce na laptopy. Wybór jest nieskończony, bo to naprawdę niezwykła tkanina!

 

Świat filcu wraz z Agatą Łoposzko-Kołodyńską

Nauka filcowania na sucho i mokro

Wiek dzieci: 8-14 lat

 

Moje sukcesy