Moje studia, ogromne doświadczenie zdobyte na kursach i uniwersytetach za granicą i ponad 14-letnia praca lektora języka angielskiego w Polsce przygotowały mnie do pracy wychowawczej, pełnienia roli organizatora oraz prowadzącego zajęcia.

Żywię nadzieję, że moja praca przyczyni się do osiągnięcia przez państwa i dzieci sukcesu w posługiwaniu się językiem angielskim, jak również zagwarantuje wspólną dobrą zabawę.

Serdecznie zapraszam!

union jack

Cele zajęć

• posługiwanie się metodą komunikatywną, opierającą się na aktywnym rozwijaniu podstawowych zdolności językowych: mówienia, słuchania, pisania i czytania
  • zapoznanie z najważniejszymi zwrotami używanymi w języku angielskim poznawanie i doskonalenie różnorodnych technik uczenia się oraz wzbogacania słownictwa
  • kształtowanie praktycznych umiejętności posługiwania się językiem obcym
  • nauczanie swobodnego i poprawnego porozumiewania się w różnych sytuacjach życia codziennego i formułowania opinii
  • przygotowanie do kontynuowania nauki języka angielskiego

Forma zajęć

• praca w swobodnej atmosferze, sprzyjającej rozwojowi osobowości
  • praca indywidualna, w parach i w grupach
  • zajęcia w grupach małych, zbliżonych wiekowo oraz poziomem znajomości języka angielskiego
  • słuchanie oraz śpiewanie piosenek angielskich
  • oglądanie bajek / filmów w języku angielskim odgrywanie dialogów i scenek z życia codziennego
  • grania w gry językowe
  • czytanie gazetek oraz książeczek w języku angielskim
  • gry i zabawy komunikacyjne, podczas których istnieje możliwość wymiany poglądów, doświadczeń czy rozmowy w obcym języku

FOR ENGLISH

Magdalena Łakoma - I am a graduate of English Philology at the University of Wroclaw. In addition, I have a master's degree in education from DSWE  TWP in Wroclaw; specialization: marketing and management in education

Since 2003  I have been working as an English teacher and a translator.

Throughout the summer I constantly improve my teaching and language skills via attending the courses abroad. So far, I have visited New York, Miami (Florida), London, Oxford, Cambridge, Brighton, Ramsgate and Malta. Thanks to the courses abroad I have gained a lot of valuable experience, practised my British and American English language, picked up new slang and idiomatic expressions. Moreover, I have made new friends with people from other countries, as well as got to know the culture of English-speaking countries, which is very important in my career teaching English as a foreign language.
My greatest passions: teaching English and travelling. I love exploring different corners of the world, getting to know people and culture of different countries. This allows me to develop intercultural communication skills.
Besides, my great passion is sport: I run, I ski, I ride a horse, I ride a bike and dance.
I am a very energetic, cheerful, creative, easy-going and sociable person. My students say that "The smile on my face never disappears" :-) Furthermore, my personality traits are: kindness, willingness to help other people, professionalism, passion, a great sense of humor, commitment in my work, energy and joy that I have in myself and give the others :-)

Characteristics and aims of the English classes:

• use of the communicative approach, based on the active development of basic language skills: speaking, listening, reading and writing
  • apply the skills and strategies of a successful speaker and listener
  • discuss and respond to content of a reading or listening passage
  • use communication strategies to participate in group and class discussions
  • use vocabulary appropriately
  • use grammatical structures appropriately
  • reflect on and evaluate learning and performance, and set goals for progress
  • familiarize with the most important phrases used in English, learn and improve a variety of learning techniques and enrich vocabulary
  • develop practical skills in a foreign language
  • communicate in a variety of everyday situations and give opinions
  • work in a relaxed atmosphere encouraging to develop your personality
  • work individually, in pairs and in groups
  • groups consist of children of similar age and level of English proficiency
  • English classes take place in well-equipped and modern classroom, use of modern teaching materials, interactive board and DVDs
  • listen to and sing songs English, use of You Tube
  • watch cartoons / videos in English
  • learn via language games and flashcards
  • read newspapers and books in English
  • communication classes and discussions where there is an opportunity to exchange views and experience

My studies, great experience gained via a lot of courses abroad and over fourteen-year work as an English language teacher in Poland have prepared me for the work in educational institutes. I am a well trained tutor, teacher, lecturer and events organizer. I hope that my work will contribute to children’s success in using English language properly, as well as guarantee the common good fun.

Come and join my classes!

Moja galeria

Wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Wrocławia

Europejski Dzień Języków 21-29 IX 2017r.

6th December - Santa's Day

AIESEC  PROJECT: „Multicultural Education- październik 2016”

Dyplomy

Magdalena Łakoma