Rozmiar tekstu:

Katarzyna Wojewódzka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Katarzyna Wojewódzka

CV

CV

  • Europejska Akademia Sztuk w Warszawie, Wydział Malarstwa
  • Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła: kierunek- Projektowanie Ceramiki
  • obrona Dyplomu w galerii Szkła i Ceramiki we Wrocławiu - uzyskanie tytułu magistra sztuki
  • kurs pedagogiczny, ASP Wrocław
  • od 2008/2009 - nauczyciel ceramiki w MDK "Fabryczna"
  • 2017/2018- nauczyciel oligofrenopedagog w Szkole Przysposabiającej do Pracy, Fundacja Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks.Marcina Lutra
  • od 2020- nauczyciel plastyki w Przedszkolu Integracyjnym nr 125 im. Janusza Korczaka
  • od 2020 nauczyciel dyplomowany

Doświadczenie/doskonalenie zawodowe/wystawy/plenery

  • praktyka zawodowa: Zakłady Porcelitu "Pruszków",  Fabryka Porcelitu "Tułowice" S.A, Zakłady Ceramiczne "Bolesławiec"
  • plener rzeźbiarski w Luboradowie: instalacje "Bramy"; ceramiczny w Augustowie (budowa pieców plenerowych do wypału ceramiki); Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: happening "Wieczność- obraz zapisany ciszą", wypał wykonanych podczas sympozjum prac w "piecu węgierskim"; polsko-szwedzki projekt interdyscyplinarny, Sztokholm- Warszawa: Międzynarodowy Festiwal "Sztuka Ulicy"- akcja "Przystanek"
  • wystawy: "Ceramika Młodych", galeria Zamkowa w Lubinie; "Design Młodych", Instytut Wzornictwa Przemysłowego, "Kolekcja naczyń dla indywidualnego odbiorcy"; "Sztuka i Rozkosze Stołu", galeria Opera, Zamek Ujazdowski w Warszawie; "Stół" - Ogólnopolski konkurs wzornictwa przemysłowego, Bunkier Sztuki, Kraków; wystawy indywidualne: "Naczynie. Obraz...Poszukiwania w przestrzeni malarstwa i kompozycji" (galeria Bluemelon, Warszawa, galeria BB, Kraków)  
  • uczestnictwo w kursach pisania/malowania Ikon oraz pozłotnictwa u o.Zygfryda Kota, Stowarzyszenie Twórców Sztuki sakralnej "Ecclesia", Kraków
  • kurs KPP( Kwalifikowana Pierwsza Pomoc), Ratownik Górski - ochotnik w Grupie Jurajskiej GOPR
  • zaświadczenia: kurs instruktażowy dla kierowników wypoczynku; kurs instruktażowy dla kierowników wycieczek i imprez szkolnych; szkolenie- "Trening kreatywności- jak prowadzić zajęcia, na które dzieci i młodzież czekają z niecierpliwością"; "Kompetencje przyszłości. Diagnoza talentów i mocnych stron"; "Neurodydaktyka. Techniki efektywnego uczenia i nauczania"; "Asertywność i Komunikacja"; konferencja- "Talent - dar, czy obciążenie"; szkolenie "Teoria Inteligencji Wielorakich według H.Gardnera"; kurs "Szkoła dla rodziców i wychowawców"
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O moich zajęciach

Zajęcia z ceramiki, które prowadzę mają na celu przybliżyć ten niesamowity świat, w którym glina za pośrednictwem ognia przemienia się w produkt trwały.
Ceramika to nieskończenie wiele możliwości i wiele chwil, które dają dużo radości, zaskakują, ale także nieskończenie wiele godzin pracy, podczas których można zgłębić jej tajniki. Ceramika otacza nas w życiu codziennym, jako przedmioty użytkowe, ale też, jako formy sztuki.
Nasza pracownia próbuje łączyć obie dziedziny zwykłym przedmiotom nadawać unikatowy charakter. Na zajęciach zgłębiamy procesy technologiczne jak formowanie gliny, techniki lepienia, dekorowanie, szkliwienie, wypalanie. Dzięki nabywanej wiedzy i umiejętnościom powstają wyjątkowe prace noszące osobisty ślad odcisk rąk twórcy, zaklęty w utrwalonej ogniem glinie.

Pracownia oferuje możliwość różnorodnych działań twórczych w technikach ceramicznych. Zapraszamy dzieci od lat przedszkolnych (5 lat) po młodzież. Posiadamy profesjonalne koło garncarskie (zajęcia dla starszych dzieci), piec do wypału ceramiki - w tym możliwość wypału porcelany (jest to niedawno kupiony piec firmy Nabertherm, dający nam nowe spektrum możliwości- wypały do 1320 st C), piec Raku do wypałów plenerowych, różne rodzaje gliny oraz całą paletę szkliw. Głównie lepimy metodą z wałeczków, aby ćwiczyć umiejętności motoryczne ręki, ale też kształcimy takie techniki jak: lepienie z plastrów, wyciskanie, odciskanie gliny w formach gipsowych, odlewanie masy lejnej w formach gipsowych. Dzieci zapoznają się z pojęciem płaskorzeźby i rzeźby ceramicznej. Uczą się technik zdobienia: od odciskania naturalnych elementów w glinie po samodzielne formowane elementy; od farb podszkliwnych, specjalnych kredek, tlenków po naukę nakładania szkliwa, poprzez pędzel, zanurzanie, polewanie. Tematyka zajęć jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb młodych artystów, którzy mają dużą swobodę w realizacji zgłaszanych pomysłów, projektów. Zawsze to powtarzam, że ceramika jest na tyle wdzięczną materią, gdyż nie wymaga szczególnego talentu, by nauczyć się poprawnie lepić. Wymaga jedynie dobrych chęci, zaangażowania i niekiedy cierpliwości, pokory. Często tak bywa, że nie ważny jest produkt finalny, ale droga jaką się przeszło, by go uzyskać. Chciałabym towarzyszyć w tej wędrówce moim wychowankom. W chwilach radości, gdy coś się udaje, ale też w chwilach trudnych, gdy coś nie wychodzi, gdy np praca rozsypała się w piecu, na przysłowiowe sto kawałków...Takie "drobne" sytuacje są nieocenionym poligonem doświadczalnym dla późniejszych "dużych" spraw w życiu codziennym. Często osoby, które uczęszczają na zajęcia z ceramiki, zgłaszają terapeutyczny, relaksujący wymiar tych spotkań. Dzieci, które uczą się pisać- lepiąc- ćwiczą palce, sprawność, koordynację, potrzebną do poprawnego kreślenia literek. Inne- ćwiczą koncentrację oraz umiejętność skupienia się na danej czynności. Wszyscy uczestnicy zajęć dbają o przestrzeń wokół siebie oraz porządek po skończonej pracy. Wychowankowie są zachęcani do wzajemnej pomocy. Dbamy o relacje. Dbamy o środowisko oraz nasze zdrowie. Pielęgnujemy przyjaźnie. Uczymy się pracy indywidualnej, a także pracy w zespołach, nad wspólnym projektem. Chcemy wspólnie tworzyć miejsce przyjazne, oazę kreatywności, swobodnej twórczości, przestrzeń odpoczynku, wytchnienia od negatywnych wpływów i zagrożeń współczesnego świata.

 Jestem tu po to, by wspierać, służyć radą, pomocą, inspirować i dawać możliwości rozwoju. Zapraszam na moje zajęcia! 

Zajęcia, które prowadzę

Moje sukcesy

- zbudowanie pieca do plenerowych wypałów ceramiki- pieca Raku oraz warsztaty,pokazy z tym związane

- przemiana wizerunku pracowni ceramicznej, organizacja "Święta Ceramiki"

- organizacja konkursów "Ja i mój Świat", "Mikrokosmos Zdarzeń"

- zaprojektowanie i wykonanie statuetek aniołów do czterech edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych"

- projektowanie i wykonywanie autorskich dekoracji na kalkach, wieszanych przy okazji różnych wydarzeń artystycznych, na terenie placówki oraz poza jej murami

- przygotowywanie wystaw na których są prezentowane prace ceramiczne wychowanków: MDK-F, Muzeum Architektury, Centrum Historii Zajezdnia,

- zdobywanie przez uczestników zajęć- nagród, wyróżnień, kwalifikacji do wystaw, w różnych wydarzeniach: "Anioły i Diabły", "Świat Dinozaurów", "Destination Imagination", "Najpiękniejsza Szopka Betlejemska", Ogólnopolskie Biennale Uczniowskiej Sztuki Użytkowej", "Garnków w gospodarstwie nigdy nie za dużo"

- udział lub organizacja licznych warsztatów z dziedziny ceramiki i nie tylko: "Biżuteria z porcelany"; lampiony ceramiczne "Choinki"; "Wianki"; "Papierowe torebki na prezenty"; "Koszyczki Wielkanocne"; "Zamki"; "Warsztaty pieczenia i zdobienia pierniczków"; "Mundialowy Piknik Rodzinny"- tworzenie banneru kibica; "MDK-owe Igrzyska Sportowe"- rodzinne lepienie wioski olimpijskiej i wiele innych

- organizacja warsztatów online: "Pisanki", "Koszyczek Wielkanocny z butelki plastikowej"

- udział w projekcie "Zwierzodwór, czyli sąsiedzie podaj łapę"- prowadzenie warsztatów ceramicznych, wykonanie muralu

- Nagrody Dyrektora MDK "Fabryczna", m.in. za uzyskane osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz za dotychczasowe zaangażowanie w rozwój placówki